To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Gnieźnieńskie Forum Internetowe
www.ForumGniezno.pl - jedyne niezależne i niekomercyjne gnieźnieńskie forum!

Ogólnie - Bezrobocie w Gnieźnie!!!

Roberto - 18-03-08, 19:06
Temat postu: Bezrobocie w Gnieźnie!!!
Jak podają statystyki Powiatowego Urzędu Pracy w Gnieźnie stopa bezrobocia na koniec stycznia 2008 roku w powiecie gnieźnieńskim wyniosła 12,5% i była nieco wyższa od średniej krajowej - 11,7%. Na 5915 zarejestrowanych bezrobotnych - 3968 stanowią kobiety. Oznacza to, że 66 % ogółu osób pozostających bez pracy to płeć niewieścia. Jeśli chodzi o wiek zarejestrowanych w PUP, to najliczniejszą grupę stanowią osoby w przedziale 25-34: 1565 osób (jest to jednak zaskoczenie) oraz osoby między 45 a 54 rokiem życia: 1529 osób. W statystykach wzięto pod uwagę także wykształcenie bezrobotnych. I tak bez pracy pozostaje 1965 osób z wykształceniem zawodowym, 1845 z gimnazjalnym i niższym, 1196 z policealnym i średnim zawodowym, 593 ze średnim ogólnokształcącym i 316 z wyższym. Tyle statystyka.

Po pobieżnej analizie niniejszej statystyki nasuwają się następujące wnioski. Po pierwsze, liczną grupę osób bezrobotnych stanowią kobiety. Są to zapewne panie w różnym wieku, także stosunkowo młode , stanowią one zapewne sporą grupę osób bezrobotnych w przedziale wiekowym 25-34, posiadają i wychowują dzieci, zatem nie mogą emigrować w poszukiwaniu zatrudnienia. Jak można takim kobietom pomóc? W jaki sposób je zaktywizować do podjęcia zatrudnienia i jednocześnie stworzyć warunki na tyle korzystne, by mogły łączyć pracę zawodową z wychowaniem dzieci? Po drugie, dużą grupę bezrobotnych stanowią osoby w wieku 45-54. Są to ludzie, którym bardzo trudno znaleźć pracę, gdyż z punktu widzenia wielu pracodawców ze względu na wiek nie tworzą oni pożądanej grupy potencjalnych pracowników, a na emeryturę są najzwyczajniej za młodzi. Im też trzeba stworzyć warunki do podjęcia zatrudnienia, przełamać pewne stereotypy myślenia, przekwalifikować tych ludzi, ich doświadczenie życiowe oraz zawodowe może być w końcu bardzo cenne. Niektórzy pracodawcy przekonują się o tym każdego dnia. Po trzecie, bardzo liczną grupę bezrobotnych stanowią osoby z wykształceniem zawodowym. Należy na bieżąco monitorować potrzeby lokalnego rynku pracy, dostosowywać kierunki kształcenia zawodowego do tych potrzeb, przekwalifikować tych, którzy nie mogą znaleźć pracy w swoim zawodzie.

W Gnieźnie jest sporo niskopłatnych i nie wymagających kwalifikacji miejsc pracy: najczęściej w handlu i usługach. Niewiele powstaje natomiast miejsc pracy dobrze płatnej i wymagającej wysokich kwalifikacji. Ma to oczywiście związek z prowadzoną polityką inwestycyjną i gospodarczą. Czy coś w tej sprawie się zmieni, czy też gnieźnianie skazani są na emigrację zarobkową oraz codzienne wyjazdy do Poznania?
Dane dostępne w: http://www.pup-gniezno.pl...ne_statystyczne

Roberto - 19-03-08, 08:56

Jaki procent osób zarejestrowanych w PUP stanowią osoby pracujące na czarno, którym dzięki rejestracji przysługują świadczenia medyczne? Czy da się tę kwestię rozwiązać bez odebrania praw osobom faktycznie bezrobotnym?
Floyd - 19-03-08, 22:15

Mi się nasuwa tylko jedno pytanie.Jak dużo wyższa jest realna stopa bezrobocia niż w oficjalnych statystykach ? osobiście znam kilka osób z różnych środowisk które nie pracują lub pracują na czarno dorywczo z powodu piętnowania ich jak sami mówią przez PUP do którego trzeba chodzić na kolanach, gdzie wmuszają niegodną pracę przy koszmarnych zarobkach u lokalnych "prywaciorzy" a gdy się odmówi karzą ich.

Osobiście uważam że PUP powinien być nowoczesnym i zarządzanym z menedżerskim zębem konsultingowym pośrednikiem pracy, organizacją do zarządzania zasobami ludzkimi, współpracy przy tworzeniu miejsc pracy oraz pośrednikiem między przedsiębiorcami a miastem w kwestii rozpoznawania potrzeb pracodawców w kwestii pracowników. A są w UE takie urzędy pracy gdzie przy kawce można pogadać z człowiekiem z branży HR, zanalizować wspólnie CV, oczekiwania, zaproponować jakieś kursy w partnerskiej rozmowie i wspólnie szukać najodpowiedniejszego pracodawcy.

Roberto - 19-03-08, 22:39

Cytat:
Mi się nasuwa tylko jedno pytanie.Jak dużo wyższa jest realna stopa bezrobocia niż w oficjalnych statystykach ?


Szacuje się, że to może być nawet kilka procent.

Cytat:
Osobiście uważam że PUP powinien być nowoczesnym i zarządzanym z menedżerskim zębem konsultingowym pośrednikiem pracy, organizacją do zarządzania zasobami ludzkimi, współpracy przy tworzeniu miejsc pracy oraz pośrednikiem między przedsiębiorcami a miastem w kwestii rozpoznawania potrzeb pracodawców w kwestii pracowników. A są w UE takie urzędy pracy gdzie przy kawce można pogadać z człowiekiem z branży HR, zanalizować wspólnie CV, oczekiwania, zaproponować jakieś kursy w partnerskiej rozmowie i wspólnie szukać najodpowiedniejszego pracodawcy.


Też tak uważam. Tylko najpierw musiałaby się zmienić mentalność urzędników, ich podejście do ludzi i swojej pracy, a z tym jest zwykle najtrudniej. Panie i panowie zatrudnieni w PUP, którzy jeszcze kilka lat temu mieli jakąś władzę nad ludźmi, nad ich życiem, mogli o czymś decydować, dzisiaj nie decydują praktycznie o niczym. Bezrobocie gwałtownie spadło i nie jest to zasługa PUP, tylko rozwoju gospodarczego. Myślę, że teraz jest właśnie odpowiedni moment na zmiany w urzędach pracy, w ich podejściu do człowieka - aby było bardziej indywidualne i partnerskie.

Floyd - 20-03-08, 09:36

A dobrze że mamy Poznań blisko i stosunkowo również Bydgoszcz. Bardzo by mnie ciekawiło ilu Gnieźnian dojeżdża do pracy codziennie do któregoś z tych miast. Na naszym forum jest kilka osób pracujących poza naszym powiatem stagnacji w tym ja. Czy ktoś takie badania przeprowadził ? wątpię.

Dopóki na stołku prezesowskim w PUP będą siedzieć osoby znające się świetnie na dyrektorowaniu w myśl znanego dialogu "mój mąż jest z zawodu dyrektorem!" a nie młody operatywny menedżer np. po AE (choć po tej uczelni nic nie jest regułą patrząc na na jednego z naszych polityków wysokiego szczebla) to nie zmieni się nic.

Roberto - 20-03-08, 14:47

I jeszcze raz posłużę się statystyką: bezrobocie w PG w analogicznym okresie zeszłego roku wynosiło: 17,8%!!! Oznacza to, że w ciągu jednego roku bezrobocie spadło o 5%. Dlaczego zatem: skoro jest tak dobrze - jest tak źle? Odpowiedź nasuwa się sama: w Gnieźnie zaczyna brakować ludzi, szczególnie młodych - pustki na ulicach, pustki w sklepach, centrach handlowych, kościołach, wielu gnieźnieńskich stowarzyszeniach, nawet na stadionach. Miesiąc temu wyjechała para znajomych - wybrali Poznań. W zeszłym tygodniu dwóch kumpli - kierunek Wrocław. Nie potrafię już nawet zliczyć tych, którzy opuścili miasto św. Wojciecha w ostatnich kilku latach, wybierając emigrację zarobkową. Bezrobocie spada, mimo że miejsc pracy w powiecie nie przybywa. Czyżby ziścił się zapowiadany cud gospodarczy? Niestety nie, gdyż ciągle obracamy się wokół tych samych lokalnych firemek, zakładów, które w większości się nie rozwijają oraz punktów usługowo-handlowych. Po prostu liczba mieszkańców Gniezna regularnie spada. Wcale bym się nie zdziwił, gdyby się okazało, że mieszkańców Gniezna jest 50-55 tyś., a nie 70 tyś. Wystarczy się rozejrzeć wokół, aby się przekonać, że miasto z aspiracjami i wielkimi tradycjami powoli zmienia się w prowincjonalną "dziurę", jakich pełno w okolicach Gniezna.
Floyd - 20-03-08, 23:25

Również nasuwają mi się takie myśli Roberto, tak to niestety wygląda. Już poruszałem sprawę wcześniej. Dużo znajomych wyjechało, część wyjeżdża. Mi na razie kalkuluje się mieszkanie w Gnieźnie i dojazdy do Poznania, wychodzę lepiej finansowo niż drogie mieszkanie w Poznaniu, aczkolwiek ciężko tu o rozrywkę dla ciała i mózgownicy by po pracy nie siedzieć w domu bądź knajpie, i to strasznie przytłacza. I nie wiem czy w najbliższej przyszłości nie okaże się szalą na wyjazd stąd.
kabzik - 21-03-08, 08:59

tiaaa.... i to wspomaganie mlodych firm w Gnieznie to wogole zenada :( nam tez sie Gniezno przestaje kalkulowac, pomimo, ze firma dziala juz 3 lata...

pozyjemy zobaczymy..

Anonymous - 04-04-08, 23:32

Roberto napisał/a:
. Po prostu liczba mieszkańców Gniezna regularnie spada. Wcale bym się nie zdziwił, gdyby się okazało, że mieszkańców Gniezna jest 50-55 tyś., a nie 70 tyś. Wystarczy się rozejrzeć wokół, aby się przekonać, że miasto z aspiracjami i wielkimi tradycjami powoli zmienia się w prowincjonalną "dziurę", jakich pełno w okolicach Gniezna.


Niestety wiele w tym racji , liczba zameldowanych mieszkańców to nie to samo co liczba faktycznie mieszkających ,wielu wyjechało do Anglii ,albo do znacznie bliższego Poznania (tak jak ja) lub innych polskich miast. Wydaje mi się że jedną z przyczyn tego zjawiska , jest to że lokalne bezrobocie jest na rękę wielu ludziom prowadzącym jakieś interesiki , którzy mają w ten sposób tanią siłe roboczą ,na szczęście kończą się te czasy , bo wyjechać jest coraz łatwiej. Jak to się dzieje ,że jakieś małe miejscowości w Polsce ,nawet takie kompletne wiochy bez tradycji przemysłowych ,potrafią przyciągać inwestycje dużo lepiej niż Gniezno - miasto o niebanalnych walorach i z całkiem niezłą infrastrukturą . Czy gnieźnieńskie elity (jeśli takie wogóle istnieją) maja jakąś długoterminową ambitną i sensowną wizję rozwoju miasta ? Jeśli tak ,to gdzie są tego efekty ? Bo jedyne inwestycyjne osiągnięcia skończyły się wraz z końcem kadencji byłego prezydenta sprzed bodajże jakichś 10ciu lat ,od tej pory przybyły tylko markety ,a to trochę za mało

Floyd - 05-04-08, 22:55

Piotras napisał/a:
Czy gnieźnieńskie elity (jeśli takie wogóle istnieją) maja jakąś długoterminową ambitną i sensowną wizję rozwoju miasta ?


Elity ? są samozwańcze, elitami dla mnie są młodzi wykształceni którzy jeszcze nie wyjechali (a także ci co musieli wyjechać)a którzy nie są docenieni i ich talent nie jest wykorzystany przez to miasto. Pomyłka że miasto odwraca się od studentów których wychowuje a nic im nie potrafi zaproponować. Miasto odwróciło się od gospodarki a postawiło na lipną turystykę która nikogo nie wyżywi. To jest smutne, bo nikt się w takiej skansenowej rzeczywistości nie odnajdzie.

Roberto - 05-04-08, 23:28

Oj Floyd, nieładnie z Twojej strony, nie czytasz tekstów naszego prezydenta: "Myśmy zrobili wszystko, by ci właśnie ludzie młodzi, dynamiczni, znający dobrze języki, dobrze wykształceni mieli pracę tutaj w Gnieźnie". :mruga: Co Ty na to?
Anonymous - 06-04-08, 02:03

Jeśli to co jest teraz to 'wszystko' to ta ekipa powinna odejść.
Anonymous - 06-04-08, 07:42

Roberto napisał/a:
Oj Floyd, nieładnie z Twojej strony, nie czytasz tekstów naszego prezydenta: "Myśmy zrobili wszystko, by ci właśnie ludzie młodzi, dynamiczni, znający dobrze języki, dobrze wykształceni mieli pracę tutaj w Gnieźnie". :mruga: Co Ty na to?
Nie wiem co Floyd na to, ale zawsze o tym pisałem, że w naszym kochanym mieście młody, wykształcony, dynamiczny, znający języki młody człowiek ma duże szanse rozwoju... Pod warunkiem, że jest córką lub synem lokalnego kacyka z układu. Jeśli jest się odpowiednio urodzonym to nauka jest zbędna... co najwyżej kupi się dyplom na prywatnej uczelni (piszę kupi, bo nauki tam niewiele...), a języki po co? Są tłumacze przecież...
Floyd - 06-04-08, 08:32

Roberto napisał/a:
Oj Floyd, nieładnie z Twojej strony, nie czytasz tekstów naszego prezydenta: "Myśmy zrobili wszystko, by ci właśnie ludzie młodzi, dynamiczni, znający dobrze języki, dobrze wykształceni mieli pracę tutaj w Gnieźnie". :mruga: Co Ty na to?


Jak na lato, wypowiedź prezydenta pewnie była przejawem wisielczego angielskiego humoru, pod kryta szyderstwem. Oczywiście można tu zrobić karierę ale przy wypadkowej którą przedstawił zimny i pewnie tylko w polityce i na garnuszku znajomych tatusia bądź mamusi prywaciorzy, którzy ulokują w ciepłym biurze.

Roberto - 10-04-08, 18:00

Minął miesiąc i bezrobocie znowu spadło: z 12,5% do 12,2%. Na koniec lutego w powiecie gnieźnieńskim bez pracy pozostawało 5699 osób, 5915 miesiąc wcześniej, z czego 3808 to kobiety, miesiąc wcześniej 3968. Tendencja spadkowa napawa optymizmem, tylko ciągle pojawia się pytanie: co jest rzeczywistą przyczyną spadku bezrobocia, a może tych przyczyn jest więcej: emigracja zarobkowa sporej grupy Polaków, szybszy rozwój gospodarczy i powstawanie nowych miejsc pracy, szczególnie tej nisko płatnej, itp. Niestety ciągle pozostajemy powyżej średniej krajowej: 11,5% wobec 12,2% w naszym powiecie.
Floyd - 10-04-08, 22:11

No nie wiem, ja tam w te dane nie wierzę, absolutnie i szybko się nie przekonam. Dziwne że im bardziej gospodarka leży w naszym mieście tym bezrobocie mniejsze. Ludzie wyjeżdżają ? aż tylu ? chociaż, kto wie...
kabzik - 12-04-08, 11:51

pociagi pelne, coraz wiecej aut na trasie Gniezno->P. Antoninek, dodatkowo wynajmowane PKS Inowroclaw oslugujace ta trase.. oto dowod czemu w Gnieznie spada bezrobocie.
Floyd - 12-04-08, 23:10

kabzik napisał/a:
pociagi pelne, coraz wiecej aut na trasie Gniezno->P. Antoninek, dodatkowo wynajmowane PKS Inowroclaw oslugujace ta trase.. oto dowod czemu w Gnieznie spada bezrobocie.


W sumie w ciągu ostatnich 6 miesięcy z 4 znajomych rozpoczęło pracę w Poznaniu. Tu w Gnieźnie u prywaciorzy oferowali im 850 netto. Z wyższym wykształceniem. W Pozku mają 1800 - 1500 netto. W handlu.

Roberto - 18-05-08, 17:47

Znowu rzut oka na statystyki. Na koniec marca w Powiecie gnieźnieńskim zanotowano 5400 bezrobotnych, z czego 3637 to kobiety. Oznacza to spadek bezrobocia do 11,8%, w kraju 11,10%. Według starosty nastąpiły też ważne zmiany w gnieźnieńskim PUP:
Cytat:
Pracownicy zostali przeszkoleni i przesunięci z działu ewidencji świadczeń do działu pośrednictwa pracy, zatrudnieni zostali doradcy zawodowi i pośrednicy pracy (aktualnie: 10 pośredników pracy, 6 doradców zawodowych, 2 liderów klubu pracy, 2 specjalistów ds. rozwoju zawodowego, 2 specjalistów ds. projektów). Daje to ogólną liczbę 22 osób aktywnie zajmujących się zwalczaniem bezrobocia, w porównaniu do 10 osób, zajmujących się tym samym za czasów dyrektor Adamczak.

http://www.informacjeloka...id=5&topicid=21
Chciałoby się powiedzieć: szkoda, że tak późno, ale niewątpliwie są to korzystne zmiany. Stopa bezrobocia to nie tylko sprawa PUP, ale przede wszystkim pewnych decyzji lub w tym przypadku braku decyzji administracyjnych. Bezrobocie spada, to dobrze, nastąpiły pewne zmiany w PUP, oceniam je korzystnie, ale nadal nie widać starań o stworzenie specjalnej strefy gospodarczej, przygotowania kuszącej oferty inwestycyjnej. Bardzo chciałbym wiedzieć ilu gnieźnian pracuje w Gnieźnie?

Floyd - 19-05-08, 21:42

Jakiś cud gospodarczy czy co ? ludzie przestają się rejestrować i na czarno robią na pracach sezonowych w szarej strefie. Standard.
Roberto - 06-06-08, 18:00

Minął miesiąc i znowu wyraźny spadek. Na koniec kwietnia w naszym powiecie zanotowano 5085 bezrobotnych, z czego 3499 to kobiety. Oznacza to, iż bezrobocie wynosi obecnie 11,20 %, w kraju 10,5%. Ciągle brakuje pracy dla młodych kobiet, w przedziale wiekowym 25-34, które wychowują dzieci i nie są, nie mogą być w pełni dyspozycyjne. Czy takie osoby w naszym kraju są dyskryminowane? Wydaje się, że mimo wszystko ciągle są, ta sytuacja na szczęście się poprawia, ale ma to głównie związek z brakiem rąk do pracy, a niekoniecznie wzrostem świadomości pracodawców. Sporo bezrobotnych jest także w przedziale wiekowym 45-54. Nie dziwi zatem fakt, że pomimo tego, iż praca jest, bezrobocie stale utrzymuje się na wysokim poziomie. Osoby takie nie mogą podjąć każdej pracy. Młode matki muszą mieć na tyle dogodne warunki pracy, aby były w stanie jednocześnie pracować i zajmować się swoimi pociechami. Osoby starsze natomiast oczekują pracy odpowiedniej dla ich możliwości fizycznych.
Floyd - 06-06-08, 22:22

Hmm, a od kiedy nasz powiat nie jest już dotknięty wysokim stopniem bezrobocia ? (czy jak to tam się zwie). Kiedyś taki "zaszczytny" tytuł mięliśmy. Wiązał się chyba z jakimiś beneficjami. Podtrzymam to co mówię zawsze, nie wierzę zupełnie w ten dane. Tzn. że nie przedstawiają realnej stopy i skali problemu.
Roberto - 01-07-08, 10:22

Monitoring zawodów deficytowych i nadwyżkowych w naszym powiecie http://www.pup-gniezno.pl...odow_def_i_nadw
Niepokojący wskaźnik dotyczący spowolnienia gospodarki i tym samym spowolnienia spadku bezrobocia w kraju:
http://biznes.onet.pl/0,1780180,wiadomosci.html

Floyd - 01-07-08, 21:06

Przerażająca jest statystyka bezrobotnych w podziale na płeć. Kobiety do 3/4 bezrobotnych. Do tego masa ludzi w wieku produkcyjnym 25-35 lat, to jest wizytówka upadku gospodarki, gospodarka nie ma nic do zaoferowania ludziom którzy mają najlepsze lata na pracę, najbardziej kreatywne.
Roberto - 03-07-08, 11:35

Sposób na likwidację szarej strefy czy też dyskryminacja bezrobotnych? http://biznes.onet.pl/5,1496091,prasa.html
Ktoś z moich bliskich miał ostatnio kontakt z PUP w Gnieźnie. Na tej podstawie mogę stwierdzic, że jakośc świadczonych tam usług nie uległa znaczącej poprawie. Pani zajmująca się stażami nie potrafiła odpowiedziec na podstawowe pytanie, ponadto była bardzo nieprzyjemna. Rozumiem, że można miec gorszy dzień, ale to jest instytucja publiczna, punkt widzenia "pana i władcy" czy też "humorki" jednak w przypadku urzędnika nie powinny się uzewnętrzniac.

Floyd - 03-07-08, 21:04

Roberto napisał/a:
Sposób na likwidację szarej strefy czy też dyskryminacja bezrobotnych?


Przeczytałem uważnie, przyznam że dość rewolucyjna kwestia. Ale w sprawie bezrobocia jest wiele wątków. Znam osoby zarejestrowane (młodzi studenci) które mają ambicje troszkę wyższe niż praca fizyczna, praca jako PH, biurowa itp. a kieruje się ich na pracę np. na magazynie co dla nich jest stratą czasu bo trudno będzie im zacząć karierę np. w profilu tego co studiowali. Ale prawdą jest że od groma jest ludzi porejestrowanych dla ubezpieczenia a pracujących na czarno. I myślę że to może być nawet połowa.

Roberto - 07-07-08, 12:54

Darmowe szkolenia, kursy i przede wszystkim studia podyplomowe czekają na bezrobotnych chcących z tej formy skorzystac. To na razie plany ministerstwa pracy i polityki społecznej. Mam tylko nadzieję, że efektywnośc tych kursów i studiów będzie większa niż do tej pory, co znajdzie przełożenie na likwidację części szarej strefy i obniżenie bezrobocia. Novum będzie to, że bezrobotni będą szkoleni bezpośrednio w firmach, będą otrzymywali stypendium szkoleniowe nawet w wysokości 1000 zł, a także do 9 tyś. na sfinansowanie studiów podyplomowych.
http://biznes.onet.pl/5,1496514,prasa.html

Roberto - 08-07-08, 14:46

Minął miesiąc i kolejna garśc statystyk. Na koniec maja w PUP-ie zarejestrowano 4922 bezrobotnych, tj. 163 osoby mniej niż w ubiegłym miesiącu, z czego 3475 to kobiety - w poprzednim miesiącu 3499. To oznacza, że z tych 163 osób, o które pomniejszyła się liczba bezrobotnych, zaledwie 24 to kobiety. Stopa bezrobocia w powiecie gnieźnieńskim wynosi obecnie 10,60%, w kraju 10 %, a w województwie wielkopolskim 6,60%.
Floyd - 08-07-08, 22:59

Z czego podejrzewam że z kilkaset osób sezonowo na budowach w szarej strefie. Oraz rzesza studentów którzy skończyli zajęcia w czerwcu i nie rejestrowali się tylko ruszyli do pracy również w szarej strefie w usługach, ale oni we wrześniu wrócą na uczelnie z kasą a ich praca w te 3 miesiące ratuje PKB.
Roberto - 12-08-08, 10:01

Na koniec czerwca w PUPie zarejestrowanych było 4826 bezrobotnych, z czego 3396 to kobiety. Prowadzenie suchej statystyki zaczęło się dogłębnie irytujące, gdyż pomimo ciągłego, choc niewielkiego, spadku bezrobocia nie mamy niestety odpowiedzi na kilka ważnych pytań: Ile osób wyemigrowało z Gniezna w poszukiwaniu lepszego losu? Ilu z tych emigrantów zarobkowych ciągle jest w Gnieźnie zameldowanych, pomimo tego, że w naszym mieście od dawna już nie mieszkają? Jaka jest obecnie liczba mieszkańców? Ile osób pracuje na czarno? Wreszcie ile osób pracuje w samym Gnieźnie? Bez odpowiedzi na te kluczowe przecież pytania, statystyki PUPu w Gnieźnie zaciemniają tylko obraz rzeczywistego bezrobocia. Pomimo tego udało się tutaj wskazac kilka rzeczywistych problemów, problemów ogólnopolskich z pracą dla kobiet w przedziale wiekowym 24-36 oraz dla osób w wieku 45-55. Mam nadzieję, że programy zmierzające do aktywizacji zawodowej tych grup społecznych okażą się skuteczne. Tymczasem postanowiłem zakończyc śledzenie statystyki PUPu w Gnieźnie.
Floyd - 12-08-08, 19:02

Roberto napisał/a:
Tymczasem postanowiłem zakończyc śledzenie statystyki PUPu w Gnieźnie.


Faktycznie nie ma to sensu dopóki nie poznamy odpowiedzi na Twoje pytania, same podawanie ilości bezrobotnych to jak rozmowa gimnazjalistów (bez urazy) tylko w tej roli PUP - mieszkańcy miasta. Nie wiem czy nikt sobie nie zdaje z powagi takich badań jakich odpowiedzi z Roberto poszukujemy. Wygląda to tak że nasz PUP działa anachronicznie, jest takim biurokratycznym urzędem w najgorszym tego słowa znaczeniu, sam sobie pętającym nogi. Firmą wydającą zasiłki, rejestrującą, rozdzielającą środki z funduszy pomocowych UE a nie skarbnicą wiedzy i analiz na rynku pracy. Powinna być komórka analizatorów, osób skupiających się na szukaniu, badaniu, odpowiadaniu na pytania: "dlaczego tak jest ?"

Do tego trudno o zmianę wizerunku firmy w obecnym budynku, obiekt po koszarowy, jak sama nazwa wskazuje budowany setki lat temu do koszarowania żołnierzy nie może spełniać roli urzędu. Czas chyba na budowę lub adaptację biurowca na zebranie wszystkich porozsiewanych urzędów. To lepsza koordynacja, lepsze zarządzanie, mniejsze koszty funkcjonowania, nikt tego nie rozumie.

A tak mamy obraz PUPu, bezrobocia jak po prostu siedziby słynnego "dziadostwa" do którego pójście nie kojarzy się z niczym dobrym.

Roberto - 06-09-08, 17:22

Już bez konkretnych statystyk. Także w Gnieźnie zaczyna już obowiązywac powolny trend wzrostowy bezrobocia, na razie to tylko kilkadziesiąt osób w porównaniu z zeszłym miesiącem, ale są to objawy niepokojące, gdyż oznaczają wyraźne spowolnienie gospodarki. Na razie nie ma się czym za bardzo przejmowac: po wakacjach zawsze notowany był pewien wzrost, wszak skończyły się prace sezonowe, a także absolwenci zaczęli tłumnie poszukiwac pracy. Prawdziwy sprawdzian przyjdzie za kilka miesięcy.
Floyd - 09-09-08, 11:24

Część studentów rzuca pracę i wyrusza w Polskę na studia w tym wielka rzesza gnieźnieńskich studentów po pracach w lokalnych firmach ucieka do Poznania, znam osobiście kilkanaście takich osób. Krach na rynku pracy się szykuje, baterie zwiną się już całkowicie i powstanie dziura, inwestycje nie napływają. Jedyną szansą jest handel czyli powstające 2 centra handlowe i rzesza ludzi w nich zatrudnionych, ale niestety to rodzi tragedię, gdyż ogromna ilość ludzi będzie w owych centrach zatrudnione za pensje poniżej poziomu godności i ta sytuacja dołoży kolejną cegiełkę do poszerzającego się w naszym mieście syndromu zubożenia albo życia na krawędzi wypłacalności, czuję że powstaną kolejne "markety kredytowe" :no: . Jedyny plus to rozbudowa Veluxa która może przyniesie wzrost zatrudnienia o kilkanaście/ kilkadziesiąt osób.
Roberto - 05-10-09, 14:05

Znowu nas straszą masowym bezrobociem młodzieży w Wielkopolsce:
Cytat:
Wielkopolska przeżywa epidemię bezrobotnych absolwentów, podczas gdy ten problem narasta bardzo powoli w biedniejszych regionach. Bezrobocie wśród młodych Wielkopolan wzrosło o połowę - z 20 tysięcy do 30 tysięcy osób. Co czwarty bezrobotny Wielkopolanin ma mniej niż 25 lat. Dzieje się tak, mimo że to właśnie województwo wielkopolskie od lat szczyciło się najniższym bezrobociem w całym kraju - czytamy w "Pulsie Biznesu".
http://biznes.onet.pl/epi...38,1,news-detal
Tymczasem jak to wygląda w Gnieźnie? W sierpniu 2008 roku w PUP-ie było zarejestrowanych 1019 osób w wieku od 18 do 24 lat oraz 1330 w wieku 25-34. W sierpniu b. r. zanotowano: 1367 osób w przedziale 18-24 oraz 1703 w przedziale 25-34. Widać zatem, że wzrost nie jest mały, ale straszenie wzrostem bezrobocia rzędu 50% w przypadku Gniezna, to na razie przesada. Rok temu stopa bezrobocia w Powiecie Gnieźnieńskim wyniosła 10,10 %, teraz wynosi 11,50 %. Wszystkie dane pochodzą ze strony PUP-u.

Bergol - 04-02-10, 18:33

Czy w związku z powstawaniem kolejnych, sporych rozmiarów jak na Gniezno centr handlowych bezrobocie w mieście spada czy może rośnie od momentu spływu emigracji do kraju? Okres zimowy zapewne nie sprzyja podejmowaniu nowej pracy. Może właśnie okresy kiedy przydaje się do porządkowania miasta każda para rąk powinny być wykorzystywane do redukcji bezrobocia chociaż tymczasowo. Choćby teraz taka walka z zaśnieżeniem ulic, wywozem śniegu, opieka nad parkami itd. byłaby możliwościa zaoferowania dochodu osobom, dla których ciężko znaleźć coś na stałe.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group